تبلیغات
ایران ایده آل - قدرت ناشناخته جواهرات در بازارهای جهانی
من اگر بنشینم، تو اگر بنشینی، چه کسی برخیزد؟ چه کسی با دشمنان بستیزد؟

قدرت ناشناخته جواهرات در بازارهای جهانی

نویسنده :م. پورزکی
تاریخ:پنجشنبه 4 تیر 1394-04:33 ب.ظ

قدرت ناشناخته جواهرات در بازارهای جهانی


عصر اقتصاد: صحبت از اتحادیه طلا و جواهر که به میان می آید، این تصور را با خود به همراه می آورد که افرادی که به طور مستقیم و غیر مستقیم وارد این صنف می شوند، غرق در طلا و ثروت زندگی می کنند. اما رئیس اتحادیه سازندگان و فروشندگان طلا، جواهر، نقره و سکه تهران در گفتگو با عصر اقتصاد از سویی این تصور را نادرست می داند و از سویی دیگر از رخنه این تصور نا درست در ذهن مسوولان و در نتیجه بی توجهی ایشان از ورود به این صنعت و حل مشکلات اعضای این صنف خبر می دهد.

رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران در خصوص جایگاه اتحادیه ها و مسوولیت آن ها گفت: اتحادیه ها رابط بین مجموعه دولت و اصناف و به عبارت دیگر مورد اعتماد این دو هستند. اتحادیه ها اگرچه اقتصادی هستند اما خود آن ها به طور جداگانه و واحد نمی توانند کار اقتصادی انجام دهد. محمد کشتی آرای افزود: وظایف اصلی اتحادیه طبق قانون نظام صنفی تعریف شده است و تشکیلات اتحادیه بر اساس هیات نظام صنفی برگزار می شود. اتحادیه ما پنج کمیسیون مطابق قانون نظام صنفی دارد که این کمیسیون ها کار های صنفی از جمله کارشناسی، حل اختلاف، آموزش و کمیته فنی را انجام می دهند. افرادی که مجوز کار می خواهند باید به اتحادیه مراجعه و مراحل آن را طی کنند. بعد از اخذ مجوز، کمیسیون بازرسی ورود پیدا می کند. این کمیسیون مسوول نظارت و رسیدگی بر عملکرد واحد های صنفی در جهت بهبود وظیفه آن ها است و به عنوان مثال گران فروشی و رسیدگی به شکایات را بررسی می کنند. در صنف طلا و جواهر یکی از مسائلی که بررسی می شود عیار است. وی ادامه داد: ما در اتحادیه سازندگان و فروشندگان طلا، جواهر نقره و سکه تهران 20رسته داریم و تولید و خدمات را با هم پوشش می دهیم. به عنوان نمونه، مخراج کاران یا مرصع کاران افرادی هستند که نگین را بر روی طلا می نشانند و  قلم زن ها روی طلا قلم زنی می کنند. ذوب طلا، آب کاری، نقره فروشی، عیار سنجی و تراش سنگ های قیمتی از آن جمله این رسته ها هستند.

وی در خصوص سیستم مطالعاتی ویژه اتحادیه طلا و جواهر برای شناخت نیاز جامعه اظهار داشت: ما مطالعات و تحقیقات زیادی انجام داده ایم که منجر به حصول آمار های اجتماعی در سطح کشور شده است. به عنوان نمونه با جهاد دانشگاهی قرار دادی برای یکی از موضوعات داشتیم که آمار های بسیار مهمی را به دست ما رساند و از این آمار ها استفاده کاربردی کردیم. امروز باید با زبان آمار صحبت و طبق آن تصمیم گیری کرد لذا روند تحقیق و استفاده از آمار ادامه دارد. کشتی آرای درباره چگونگی آگاهی اتحادیه از اقتصاد جهانی اعلام کرد: هر روز تمام تحلیل های اقتصادی سایت های خارجی توسط تیمی که در اتحادیه داریم گلچین و خلاصه شده و از طریق سیستم الکترونیکی که اتحادیه دارد به اطلاع ما می رسد. بنابراین آنچه ظرف چند دقیقه اعلام می کنیم عصاره ماه ها تحقیق و مطالعه است.


رئیس اتحادیه طلا و جواهر کشور درباره چگونگی محاسبه قیمت طلا و کسب اطلاعات مربوطه اظهار کرد: این اطلاعات توسط تیم اتحادیه به دست بنده می رسد. ساعت هشت صبح زمانی که با رادیو صحبت می کنم، قیمت جهانی طلا و ارز را می بینم و قیمت سکه و ارز ایران را محاسبه و اعلام می کنم. این اعداد مبنای سایت اتحادیه قرار می گیرد. در طول روز تغییراتی صورت می گیرد و این تغییرات نیز در ساعت های مختلف روز در سایت اتحادیه اعلام می شود. بنابراین قیمت های سایت اتحادیه طلا و جواهر کشور آنلاین است. علاوه بر این ما با شبکه خبر نیز ارتباط داریم و دستگاهی که قیمت به لحظه را نشان دهد در آنجا و چند ارگان دیگر قرار داده ایم.

رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران با ذکر این نکته که سنگ های گران بها می توانند جایگزینی برای سکه باشند، اظهار داشت: زمانی که بحران مالی به وجود می آید تنها چیزی که مورد اعتماد قرار می گیرد، طلا و چند قلم دیگر است. ایران به عنوان یک کشور سنتی تنها چیز با ارزش، قابل نقل و انتقال و قابل تبدیل به نقدینگی را طلا می داند در حالی که در کشور های پیشرفته به جز طلا سنگ های گران بها نیز همین جایگاه را دارند. در اقتصاد کشور ما یکی از عمده ترین ذخایر و پشتوانه های اقتصاد و پول کشور جواهرات ملی است. جواهرات ملی سنگ های گران بها، الماس ها، زمرد ها و سنگ های موزه جواهرات ملی بانک مرکزی هستند. محمد کشتی آرای گفت: استفاده از جواهر آلات به فرهنگ و سواد مخصوص آن نیازمند است. بعضی از افراد جواهر آلاتی را انتخاب می کنند که در موقع فروش نه تنها همان پول را به آن ها نمی دهند بلکه مبلغ کمتری را می دهند. به عنوان مثال در زمان فروش الماس و زمرد مرغوب نه تنها چیزی از آن کاسته نمی شود بلکه سرمایه او نیز حفظ می شود.

رئیس اتحادیه سازندگان و فروشندگان طلا، جواهر، نقره و سکه تهران در پاسخ به این سوال که صنعت جواهرسازی و سنگ های زینتی با صنایع دستی چه تفاوتی دارد گفت: صنعت جواهرسازی و سنگ های زینتی با صنایع دستی متفاوت است. در صنایع دستی عمده ارزش افزوده حداقل 10 برابر مواد اولیه آن است. یک گلدان برنجی شاید پنج هزار تومان مواد اولیه داشته باشد و با کاری که روی آن می شود قیمت آن به 100 میلیون تومان می رسد. بنابراین ارزش افزوده غالب در صنایع دستی برای هنر است و نه مواد اولیه. اما در طلا و جواهر کاملا عکس این موضوع اتفاق می افتد. امروز طلا گرمی 100 هزار تومان است که اگر کار زیادی روی آن شود نهایتا قیمت آن دو برابر شود.

محمد کشتی آرای از نگاه ترس آلود مسوولان از ورود به صنف طلا و جواهر خبر داد و اظهار داشت: صنعت ما شرایط ویژه ای دارد و به همین علت نگاه درستی به اتحادیه طلا و جواهر نمی شود. مسوولان احساس می کنند اتحادیه ما انبار طلا است در حالی که ماه گذشته اتحادیه برای پرداخت حقوق کارمندان خود مشکلی جدی داشت. نگاه مردم و سازمان ها به ما نگاه خوبی نیست. مسوولان ما احساس می کنند اگر با ما همکاری کنند متهم به گرفتن طلا و جواهر و سود های آنچنانی می شوند؛ لذا با ما همکاری نمی کنند.

وی در خصوص تربیت دانشجویان متخصص در صنف طلا و جواهر گفت: خوشبختانه توانسته ایم ارتباطات خوبی را با دانشگاه های مختلف برقرار کنیم. دانشگاه ها در رشته جواهر شناسی درخواست دوره های کوتاه مدتی دارند که برگزار می شود و اگر همکاری ما نبود طبیعتا قابلیت اجرایی پیدا نمی کرد.

رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران درباره چگونگی هماهنگی با بانک مرکزی برای جلوگیری از اعلام نرخ های متفاوت سکه و ارز گفت: بانک مرکزی و اتحادیه برای اعلام قیمت ها هماهنگی کامل دارند و نیازی به برگزاری جلسات در این رابطه وجود ندارد. تا کنون هیچ اختلافی در اعلام نرخ سکه، طلا و ارز میان بانک مرکزی و اتحادیه دیده نشده است و ما فی نفسه با هم هماهنگ هستیم. چرا که اطلاعات و سیاست های بانک مرکزی مبنای محاسبات ما است و قیمت ارز و طلا را ما از بانک مرکزی مطلع می شویم.

کشتی آرای در پایان و در پاسخ به این سوال که اگر روزی نباشد چه اتفاقی برای اتحادیه طلا و جواهر رخ می دهد گفت: تیم جوانی را تربیت کرده ایم که اگر روزی بنده و همکارانم نباشیم می توانند کارهای خوبی که امروز برای اتحادیه انجام می دهیم را ادامه دهند و یکی از آن ها پسر بنده است که با توجه به تحصیلات و تخصصی که دارد اگر تمایل داشته باشد می تواند ادامه دهنده راه بنده باشد.

 
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
How do you grow?
پنجشنبه 16 شهریور 1396 05:45 ق.ظ
With havin so much content do you ever run into any problems of plagorism or copyright violation? My site has a lot of completely unique content I've either authored myself or outsourced but it looks like a lot of it is popping
it up all over the web without my permission. Do you know any methods to help stop content
from being ripped off? I'd truly appreciate it.
Can you get taller with yoga?
سه شنبه 17 مرداد 1396 01:57 ب.ظ
What i don't understood is in reality how you're no longer really a lot more smartly-liked
than you may be now. You're very intelligent. You understand therefore considerably in relation to this subject, produced me in my view consider it from numerous
various angles. Its like men and women are not involved until it is one thing to accomplish
with Woman gaga! Your personal stuffs outstanding.
Always maintain it up!
Where are the femur tibia and fibula?
جمعه 13 مرداد 1396 01:50 ب.ظ
Appreciation to my father who shared with me about this website, this weblog is actually awesome.
audraknopp.weebly.com
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 12:00 ب.ظ
Hmm is anyone else experiencing problems with the images on this blog loading?
I'm trying to find out if its a problem on my end or if it's the blog.
Any suggestions would be greatly appreciated.
BHW
سه شنبه 22 فروردین 1396 12:55 ب.ظ
Thank you, I have just been looking for info about this subject for a long time
and yours is the best I have came upon till now. However,
what concerning the bottom line? Are you certain concerning the supply?
manicure
سه شنبه 22 فروردین 1396 08:14 ق.ظ
Good post but I was wanting to know if you could write
a litte more on this subject? I'd be very grateful if you could elaborate a little bit more.
Thanks!
manicure
چهارشنبه 9 فروردین 1396 08:41 ب.ظ
excellent points altogether, you simply received a
new reader. What may you recommend about your publish that you just made some days in the past?
Any certain?
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر