تبلیغات
ایران ایده آل - آموزش مدیریت مالی به کودکان
من اگر بنشینم، تو اگر بنشینی، چه کسی برخیزد؟ چه کسی با دشمنان بستیزد؟

آموزش مدیریت مالی به کودکان

نویسنده :م. پورزکی
تاریخ:چهارشنبه 3 تیر 1394-11:51 ق.ظ


آموزش مدیریت مالی به کودکان

ترجمه: مژده پورزكی


تربیت فرزندان، نگرانی مشترك همه والدین است. كودكان ما خیلی زود یكی از شهروندان جامعه می شوند و باید برای زندگی در جامعه آموزش های بسیاری ببینند. یكی از مسائلی است كه همواره خانواده ها با آن مشكل دارند، آموزش پس انداز و مدیریت پول توجیبی به كودكان است. این كه چه میزان پول توجیبی باید به آن ها بدهیم و از آن ها بخواهیم چگونه خرج كنند. آن چه می خوانید ترجمه مقاله «مدیریت پول برای كودكان؛ پس انداز، سخاوتمندی و خرج كردن» از سایت www.dailymom.com  است.

ما بزرگسالان توجه خاصی به مباحث مربوط به پول داریم. هر چیزی که با پول در ارتباط باشد برای شما نگران کننده است. وقتی سخن از پول به زبان می آید، مطالب زیادی برای یادگرفتن، کنترل و مدیریت وجود دارد. ندانستن این موارد موجب شده است تا بسیاری از ما امروز طعم تلخ بدهی یا چک های برگشتی را تجربه کنیم. مثل هر موضوع دیگری، یادگیری اصولی مدیریت مالی زندگی باید از کودکی آغاز شود. پس بیایید با آموزش چند نکته به کودکانمان آن ها را به مسیری درست هدایت کنیم تا اشتباهات ما را انجام نداده و مدیریت مالی خوبی برای زندگی خود داشته باشند. برای این کار بهتر است تا آن ها را با سه مفهوم «پس انداز»، «سخاوتمندی» و «خرج کردن» آشنا کنیم. اما قبل از آن که به آن ها آموزش دهیم که چگونه پول خود را مدیریت کنند باید به آن ها پول تو جیبی بدهیم. بسیاری از ما به دنبال الگویی صحیح برای تعیین مقدار پول توجیبی فرزندانمان هستیم. یکی از الگوهای جهانی می گوید پول توجیبی بچه ها باید نصف سن آن ها باشد. به عنوان مثال اگر فرزند ما 7 سال دارد، سه هزار 500 تومان هفتگی می تواند مبلغ مناسبی باشد. البته با بالا رفتن سن کودکان به نوجوانی باید این مقدار بیشتر شود. آنچه مهم است این که مقدار هفتگی فرزندانمان باید با میزان درآمد ما و هزینه های زندگی در شهری که ساکن هستیم مطابقت داشته باشد و ضمنا این مقدار پول باید کمی کمتر از نیاز فرزند ما باشد تا او بتواند بیاموزد که برای خرید هر آنچه تمایل دارد، پولی در دست ندارد. تنها در این صورت است که او مدیریت مالی را می آموزد.

پس انداز

آموزش فرزندتان را از سنین پایین شروع کنید. حتی می توان این آموزش ها را از چهار سالگی شروع کرد. به این ترتیب مدیریت پول هایش برای او یک عادت، کار روزانه و کاری ساده و راحت می شود. پس انداز کردن را برای او کاری سرگرم کننده کنید و از آن یک بازی بسازید به طوری که از این کار لذت ببرد. خود شما به عنوان مادر یا پدر باید الگوی خوبی برای او باشید. او باید ببیند که شما چگونه پس انداز می کنید. شما به عنوان یک بزرگتر، همان الگویی هستید که او تلاش می کند تا در بزرگسالی مانند شما باشد. در ابتدا باید دو نوع هدف برای او تعیین کنید: هدف کوتاه مدت و هدف بلند مدت. با کودک خود صحبت کنید و از او بپرسید که دوست دارد چه چیزی داشته باشد یا چه کاری انجام دهد. بعد برای او یک نماد قابل مشاهده درست کنید. به عنوان مثال اگر او یک عروسک می خواهد، تصویری از یک عروسک را به دیوار اتاقش بزنید و به او بگویید این همان چیزی است که تو با پس انداز پول هایت به زودی خواهی داشت. همچنین از او درباره هدف بلند مدتش هم سوال کنید. به عنوان مثال اگر او یک ماشین را برای آینده خود آرزو کرد، تصویر ماشین مورد علاقه او را در اتاقش نصب کنید. این کار کمک می کند که کودک شما بداند برای چه چیزی پول هایش را ذخیره می کند. اگر فرزند شما سن خیلی پایینی دارد و به زودی نمی تواند تمام هزینه لازم برای رسیدن به این هدف را تامین کند می توانید نیمی از بهای آن را خود بپردازید.

توصیه هایی برای آموزش پس انداز در سنین متفاوت:

-         کودک پیش دبستانی: قلکی تهیه کنید که او بتواند داخل آن را ببیند. بعد سکه ها و اسکانس ها را یکی یکی داخل آن بیاندازد تا ببیند که چطور مقدار پول هایش افزایش می یابد.

-         کودک دبستانی: به کودک خود بیاموزید که پس انداز اولویت اول او است. این عقیده نادرست است که هر چه می خواهد بخرد و در آخر هر چه ماند در قلک خود بیاندازد.

-         نوجوان: با نوجوان خود به بانک بروید و برای او یک حساب بانکی باز کنید و به او یاد دهید که چگونه می تواند حساب خود را چک کند. این مهم است که این حساب به نام خود او باز شود و در زمان های مشخصی برای افزایش پس انداز با او به بانک بروید.


 

 

سخاوتمند بودن

اولین قدم برای این که کودکان ما سخاوتمندی را بیاموزند این است که بدانند چگونه و از چه راهی بخشی از پول های خود را به دیگران بدهند. این بسیار بهتر از آن این است که وقتی بزرگ تر شدند به آنها بگوییم چطور از خودگذشتگی کرده و به جامعه خود خدمت کنند. در این روند آنها همچنین آموزش می بینند که چطور زمان و توانایی های خود را در راه خدمت به جامعه به کار گیرند. اطمینان پیدا کنید که آن ها شما را در حال سپری کردن زمان و خرج کردن پول برای دیگران ببینند تا بتوانند الگو گیری مناسبی داشته باشند. فعالیت شما به عنوان یکی از خیرین کلیسا (مسجد) می تواند و همراهی کودکتان در این مراسم می تواند ایده خوبی برای آموزش او باشد.

توصیه هایی برای آموزش سخاوتمندی در سنین متفاوت:

-         کودک پیش دبستانی: به او آموزش بدهید که چطور می تواند بخشی از پول تو جیبی خود را به کودکان نیازمند بدهد. به عنوان مثال می تواند بانی یک کار خیر شود. کیسه ای داشته باشد و مقداری پول در آن بیاندازد و بعد آن کیسه را برای مدتی در سوپر مارکت محله بگذارد تا سایرین نیز در آن پول بیاندازد. بعد همه آن پول ها را با هم جمع کنید و به یک مرکز خیریه و یا به خانه کودکی که می دانید نیازمند کمک مالی است ببرید. 

-         کودک دبستانی: از کودک خود سوال کنید که به چه چیزی علاقمند است. اگر او به یک نوع عروسک و یا کتاب علاقمند بود به او پیشنهاد بدهید که با بخشی از پول هایش آن را خریداری کرده و به بیمارستان کودکان برده و به آن ها هدیه بدهد.

-         نوجوان: به فرزند خود بیاموزید که با گروه همسالان خود تیمی تشکیل دهد، مقداری پول ذخیره کنند و آن را در کار های خیریه مصرف کنند.

خرج کردن

شاید شما تصور کنید که نیازی نیست تا به کودک خود چگونه خرج کردن را آموزش دهید؛ اما بیشتر بزرگتر ها در این کار دچار مشکل هستند. به او بیاموزید که علاقه داشتن به چیزی که خریداری می کند بسیار مهم است. آموختن از اشتباهات و این که حقیقتا به چیزی علاقمند هستیم بسیار سخت است. اکنون 40 درصد درآمدی که فرزندتان داشته در قلک او وجود دارد و این اهمیت دارد که او بیاموزد با این پولها چه کاری انجام دهد. اگر او می خواهد همه پول هایش را بردارد و به اولین سوپر مارکت رفته و همه آن ها را خرج خرید شکلات کند، بگذارید تا چنین کند. اما نکته مهم این است که او بداند آب رفته به جوی باز نمی گردد و پولی که خرج کرده دوباره در قلکش ظاهر نمی شود و تا هفته دیگر یا ماه دیگر، پولی نخواهد داشت. به کودک خود بیاموزید که ارزش زمان چه قدر است و هر چیزی چه قدر ارزشمند است. او باید بداند که چگونه می تواند چیزی که قدرت خریدیش را دارد انتخاب کند. او را در تصمیم گیری برای هزینه کردن راهنمایی کنید اما او را از تصمیم هایی که می گیرد نترسانید.

توصیه هایی برای آموزش خرج کردن در سنین متفاوت:

-         کودک پیش دبستانی: نام هر کدام از اسکانس ها و سکه ها و نحوه شمارش و جمع کردن آن ها را به او بیاموزید. وقتی با او به فروشگاهی می روید نحوه پرداخت پول را به او نشان دهید و کتاب هایی درباره پول که مناسب سن او است را در اختیارش بگذارید.

-         کودک دبستانی: در هنگام خرید یک قدم عقب بایستید و اجازه دهید تا او پول کالای مخصوص به خودش را بپردازد. او را تشویق کنید تا پول ها را بشمارد و به صندوق دار بدهد و باقی مانده پول را از او پس بگیرد. به او نشان دهید که به او اعتماد کافی دارید و اجازه دهید تا برای یک لحظه احساس کند مثل بزرگتر ها است.

-         نوجوان: اگر نوجوان شما تلفن همراه دارد، به او بیاموزید که صورتحساب خود را بپردازد. به این ترتیب او مسوولیت پذیر خواهد بود و با زندگی اجتماعی و حقیقی آشنا می شود و اولویت های پرداخت را می آموزد.

www.dailymom.com/


منبع: روزنامه عصر اقتصاد
 داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
chocolate
جمعه 14 اردیبهشت 1397 10:32 ق.ظ
WOW just what I was searching for. Came here by searching for آموزش
Rufus
جمعه 17 آذر 1396 06:24 ب.ظ
Thanks for sharing your thoughts about آموزش. Regards
How can we increase our height?
شنبه 14 مرداد 1396 03:30 ب.ظ
I read this article completely about the comparison of latest and earlier technologies, it's remarkable article.
romainegaar.jimdo.com
جمعه 6 مرداد 1396 07:15 ب.ظ
Undeniably believe that which you stated. Your favorite justification seemed to be on the net the easiest thing to
be aware of. I say to you, I certainly get irked while people think about
worries that they plainly do not know about.
You managed to hit the nail upon the top and defined out the whole
thing without having side-effects , people could take a signal.

Will probably be back to get more. Thanks
BHW
سه شنبه 29 فروردین 1396 01:41 ق.ظ
It's amazing in favor of me to have a website, which is beneficial in favor
of my experience. thanks admin
manicure
دوشنبه 21 فروردین 1396 09:29 ق.ظ
When some one searches for his required thing, therefore he/she needs to be available that in detail, therefore that thing is maintained over here.
manicure
یکشنبه 20 فروردین 1396 10:39 ق.ظ
Nice blog here! Also your web site loads up fast! What host are
you using? Can I get your affiliate link to your host?
I wish my site loaded up as quickly as yours lol
manicure
شنبه 12 فروردین 1396 08:35 ب.ظ
I don't know whether it's just me or if everybody else encountering issues with your website.
It appears as though some of the written text on your posts are running off the
screen. Can somebody else please comment and let me know if this is happening to them as
well? This could be a issue with my web browser because I've had this happen previously.
Many thanks
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر